Pravidla na VLNNĚ

Loď je ŽENA. Loď je pro námořníka od nepaměti víc než jen pracovní prostředí a dočasné obydlí. Nese v sobě něco víc – kus domova. Stejně jako u nás. Naše plovoucí kavárna nese jméno VLNNA. Ta VLNNA.

Lodě plují po mořích a vodách tisíce let, po celou tuto dlouhou dobu se vyvíjejí a s nimi i lidé žijící na nich. Snad proto se na palubách lodí zrodila bohatá škála zvyklostí a tradic…

Na palubě VLNNY…

na palubu lodi vstupujeme pravou nohou a dveře otvíráme vždy dovnitř…

Připíjíme zásadně v sedě

zvyk, který dodržují snad všechny flotily světa a vychází z dob, kdy se v těsných kabinách zkosených stěn britských plachetních lodí připíjelo na krále; důstojníci vstávali, jak se dalo, ale přítomnému korunnímu princi to moc nešlo a pořádně se na pohupující lodi uhodil do hlavy o lodní žebro – jestli při tom zaklel, tradice nepraví…proto připíjíme zásadně v sedě, nevstáváme u stolu, jako na pevnině!

k přípitku se váže ještě jedna tradice. Před dávnými léty se v důstojnických jídelnách denní dávka rumu pila před hlavním jídlem s přípitkem, který pronášel služebně nejstarší důstojník. Ale co si měl stále vymýšlet? A tak se během doby ustavil systém přípitků na každý den v týdnu:

pondělí – Za vlast!“
úterý –
Na naše matky!“
středa –
Na nás!“
čtvrtek –
Na krále!“
pátek –
Na domovský přístav“
sobota –
Na milenky a ženy!“
neděle –
Na ty, kdo jsou na moři!“

Tradice přípitků již dávno zanikla, ale u nás na VLNNĚ ji ctíme…

Z chyb se učíme a neustále a rádi se zlepšujeme

paluba na lodi je domovem, místem, které mnohdy znamenalo záruku života posádky. Proto se vždy kladl důraz na péči o loď, její údržbu a pravidelné odstraňování všech nedostatků. Možná odtud vycházel vztah posádky ke své lodi. Tak jako u nás na VLNNĚ. .

Zvoníme na lodní zvon

…jak už tak bývá, i posádka lodi potřebuje občas pochválit, aby správně a důkladně plnila své úkoly. Proto je vždy ráda ve chvíli, kdy každý zákazník,v zápalu spokojenosti před odchodem, zazvoní na lodní zvon… 🙂

Partneři projektu